• Etusivu
  • Talo

Palo-ovien ja -ikkunoiden tiivisteet ja tiivistäminen – mitä pitää tietää tiivistämisestä?

RK Palotiiviste palo-ovien tiivisteeksi

Sari NieminenKaupallinen yhteistyöRakennuskemia Oy logoRakennuskemia Oy
Päivitetty 07.05.20262 min
palo-ovi ja tulipalo

Palo-ovien ja -ikkunoiden tiivisteet ovat keskeinen osa palo-osastointia – oikea tiivistys estää savun ja liekkien leviämistä rakenteiden kautta.

Rakennuksessa on tiloja, jotka pitää palo-osastoida. Omakotitaloissa tämä usein rajoittuu pannuhuoneisiin. Palo-osastointiin kuuluu sekä määräykset täyttävät sisä- ja kattorakenteet että ikkunat ja ovet. Palo-osastoinnissa pannuhuoneessa myös ovien sekä ikkunoiden tiivisteiden ja tiivistämisen on oltava palonkestäviää.

Palo-ovilla ja ikkunoilla lisäät oman talosi turvallisuutta. Palo-ovet ja ikkunat ovat oleellinen osa talojen palo-osastointia. Rakennus jaetaan palo-osastoihin palon ja savun leviämisen rajoittamiseksi, rakennuksesta poistumisen turvaamiseksi, pelastus- ja sammutustoimien helpottamiseksi sekä omaisuusvahinkojen rajoittamiseksi. Palo-osastona omakotitaloissa tarkoitetaan yleisimmin pannuhuonetta ja autotallia.

Palonkestävä tiivistäminen

Palo-ovien asentamiseen tulee tehdä huolellisesti, jotta palo-ovi toimii kuten sen on tarkoitettu. Palo-ovi on tiivistettävä seinän ja karmin välistä palonkestäväksi palonsuojauretaanilla tai muulla palamattomalla eristeellä. Tilkittäviä kohtia ovat: karmin ja seinän välinen rako sekä tukien varaan asennetun kynnyksen alusta.

Palo-ovien tiivisteet tulee tarkistaa määräajoin ja vaihtaa uusin, jos tiivisteet todetaan viallisiksi.

Info

Info

Esimerkkejä palo-ovien asennusvirheistä:

Karmi on vinossa ovesta poispäin

  • ovi ei mahdu kynteväliin
  • tiiviste ei toimi

Karmi vinossa oveen päin

  • ovi panttaa saranapuolelta
  • ovi roikkuu
  • tiiviste ei toimi lukkopuolella
  • raot karmissa yläpuun ja kynnyksen saumassa

Karmin sivut eivät ole pystysuorassa yhdensuuntaiset

  • ovi ei sulkeudu
  • avautumiskulmaan jää rako
  • tiiviste ei toimi

Karmin ristimitat eivät ole yhtä suuret tai tuenta on puutteellinen

  • ovi roikkuu
  • telki ei mene vastarautaan
  • tiiviste ei toimi

Karmi pullistuu eli kynteleveys vaihtelee

  • lukitustelki ei laukea
  • ovi panttaa

Tytan Palovaahto

Tytan B1 palopilli- ja pistoolivaahdot ovat käyttövalmiita 1-komponenttisia, itsestään sammuvia polyuretaanisaumavaahtoja. Tuote on suunniteltu palo-osastojen saumaamiseen. Tuote sopii moniin käyttötarkoituksiin: palo-ovien ja -ikkunoiden tiivistämiseen, täyttämiseen ja eristämiseen. Uuden kemiallisen koostumuksen ansiosta vaahto ei valu pystysuorilta pinnoilta. Erinomaiset tiivisteominaisuudet savuja ja kaasuja vastaan. Kovettunut vaahto takaa mainion lämpö- ja akustisen eristeen.

Vaahto on homesuojattu, kestää lämpöä ja kylmää (-60 C °- +100 C°) sekä kosteutta. Kovettunutta vaahtoa voidaan leikata, hioa, peittää laastilla tai maalata. Kovettuneen vaahdon tasalaatuisuus takaa erinomaisen kiinnittyvyyden useimmille rakennusmateriaaleille, kuten puu, tiili, betoni, laasti, metalli, styrox ja kova PVC.

<p data-block-key="tla2c">Palonsuojausvaahdolla tiivistetään karmien ja rakenteiden väliset raot – oikein käytettynä se estää tehokkaasti savukaasujen kulkeutumisen.</p>
Palonsuojausvaahdolla tiivistetään karmien ja rakenteiden väliset raot – oikein käytettynä se estää tehokkaasti savukaasujen kulkeutumisen.

RK Palotiiviste palo-oviin

RK Palotiiviste on uraan painettava O-profiilin silikonitiiviste palo-oviin, joissa on ura tiivisteen kiinnitysnuolta varten. Soveltuu palo-ovien kuumuuden kestävään tiivistämiseen +600 C saakka. Suojaa palokaasujen kulkeutumista eri palotilojen välillä.

Tuote ei paisu kuumuuden vaikutuksesta. Paisuva palotiiviste on erillinen tiiviste , joka upotetaan yleensä karmiin. Kuumuuden vaikutuksesta se paisuu ja täyttää karmin ja oven käyntivälin.

Tarvittaessa, RK Palotiivisteen käyttö erilaisissa palo-ovissa ja saneerauskohteissa vaatii rakennuspaikkakohtaisen hyväksynnän rakennusvalvonnasta.

Tiiviste eristää oven myös kylmyydeltä / kuumuudelta ja säästää energiaa. Tiiviste on joustava, veden ja pesunkestävä. Silikonikumilla on monia ainutlaatuisia ominaisuuksia, minkä ansiosta sitä voidaan käyttää moniin kohteisiin. Silikonikumi kestää hyvin UV:ta, joten silikonituotteet säilyttävät värinsä ja elastisuutensa voimakkaassa auringonpaisteessa. Kestää sääolosuhteista riippuen jopa 20 vuotta.

<p data-block-key="l8ym0">Palo-oven tiiviste suojaa kuumuudelta ja savulta sekä parantaa samalla oven tiiveyttä ja energiatehokkuutta.</p>
Palo-oven tiiviste suojaa kuumuudelta ja savulta sekä parantaa samalla oven tiiveyttä ja energiatehokkuutta.
Info

Info

Rakennuskemian turvalliset palokatkotuotteet

Rakennuskemia Oy
Talo
paloturvallisuus
eristys
Kiinnostuitko? Tilaa ilmainen rakentaja.fi-uutiskirje:

Sinua voisi kiinnostaa myös:

Kiinnitä rakennuslevyt liimavaahdolla
Talo
Kiinnitä rakennuslevyt liimavaahdolla
Pori sai Euroopan mittakaavassa harvinaisen Luotitalon – rakenteet suunniteltu kestämään kovimmatkin harjoitukset
Pori sai Euroopan mittakaavassa harvinaisen Luotitalon – rakenteet suunniteltu kestämään kovimmatkin harjoitukset

Luetuimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton

Uusimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton