Lämmittääkö tiilipiippu vielä tulen sammuttua?

Muurattu takka varaa tulisijan käytön aikana lämpöä rakenteisiinsa ja luovuttaa sitä huonetilaan vielä tulen sammuttua.
Takan tuli on sammunut, mutta lämpö tuntuu huoneessa vielä pitkään. Varaava tulisija luovuttaa muuraukseen sitoutunutta lämpöä vähitellen, ja myös tiilipiippu osallistuu lämmittämiseen. Mistä lämpö tulee, ja millaisia tiiliä takkaan ja hormiin tarvitaan? Tiilivalikoimasta löytyy omat tuotteensa savupiipun muuraukseen, tulipesän kuumiin pintoihin ja tulisijan näkyvään tiiliverhoukseen.
Muurattu takka ja tiilipiippu varaavat lämpöä
Varaava tiilipiippu kerää osan savukaasujen lämmöstä tiilimassaansa ja luovuttaa sitä vähitellen huonetilaan. Lämmönluovutukseen vaikuttavat muun muassa tulisijan massa, rakenne ja käyttötapa. Muuratun tulisijan pintalämpötila ei siksi nouse ja laske samalla tavalla kuin nopeasti lämpöä luovuttavassa kevyessä tulisijassa.
Tiilipiipulla on oma osuutensa lämmön talteenotossa. Savukaasujen kulkiessa hormissa osa niiden lämmöstä siirtyy piipun tiilimassaan ja edelleen ympäröivään huonetilaan. Lämmön luovutus jatkuu jonkin aikaa myös tulen sammuttua. Etenkin useampikerroksisessa talossa piipun lämpimiin sisätiloihin sijoittuva osuus voi jakaa lämpöä useampaan kerrokseen.
Lämmitysvaikutus riippuu piipun rakenteesta, sijoituksesta ja tulisijan käytöstä. Wienerbergerin tiilipiippuja ja muurattuja tulisijoja käsittelevästä aineistosta löytyy lisätietoa lämmönvarauksesta ja muuratuista tulisijoista.
Kelpaako mikä tahansa tiili hormin muuraukseen?
Ei kelpaa. Savupiipun tiililtä vaaditaan esimerkiksi riittävää lujuutta ja käyttökohteen mukaista säänkestävyyttä. Kiinteää polttoainetta käyttävän tulisijan hormin muurauksessa käytetään vähintään 120 millimetriä leveitä, tarkoitukseen soveltuvia poltettuja umpi- tai reikätiiliä.
Wienerbergerin hormi- ja tulisijamuuraukseen tarkoitetuista tuotteista HT on umpihormitiili ja HRT hormireikätiili. Molempien uusi tiilikoko on 250 × 120 × 60 millimetriä. Punainen sileä HT ja HRT sekä punainen karhea HT ja HRT antavat vaihtoehtoja myös näkyviin jäävän muurauksen pintaan.
Tiilen valintaan vaikuttaa sekin, missä kohtaa piippua sitä käytetään. Wienerbergerin ohjeiden mukaan yläpohjan yläpuolella tarvitaan säänkestäviä reikätiiliä. Lämpimissä sisätiloissa voidaan käyttää myös sisäkäyttöön tarkoitettuja umpitiiliä. Tiilten soveltuvuus ja koko hormirakenne varmistetaan suunnitelmissa.
Tulipesän kuumat pinnat muurataan tulitiilestä
Hormitiili ja tulitiili palvelevat rakenteessa eri tehtävää. Tulipesän tulta vasten oleviin pintoihin tarvitaan korkeita lämpötiloja kestävää materiaalia. Wienerbergerin valikoimaan kuuluva tulitiili on tarkoitettu tulisijojen tulipintojen muuraukseen, ja sen kanssa käytetään tulenkestävää laastia.
Tulitiiliä on saatavissa useassa koossa. Valittava koko ja tulipesän rakenne määräytyvät tulisijan suunnitelman mukaan. Näkyvään kuorimuuraukseen valittavaa tiiltä ei siis pidä automaattisesti käyttää tulipesässä tai savuhormissa.

Tiilipinta tuo tulisijaan oman ilmeensä
Muuratun takan ei tarvitse olla rapattu tai laatoitettu. Puhtaaksimuurattu tiilipinta tekee tulisijasta osan huoneen sisustusta, ja valittu tiilen pinta sekä saumojen väri vaikuttavat lopputulokseen. Myös näkyviin jäävä tiilipiippu voi olla osa huoneen ilmettä.
Tulisijan kuorimuuraukseen on mahdollista valita tiiliä Wienerbergerin laajemmasta mallistosta. Esimerkiksi pienrakentajille tarkoitettuja käsinlyötyjä tiiliä voidaan käyttää takan kuorimuurauksessa, mutta ne eivät sovellu tiilipiipun hormin muuraukseen. Rakenteen sisäosien materiaalit ja näkyvän kuoren tiilet valitaan siksi erikseen.
Ulkonäköä suunnitteleva löytää ideoita myös Wienerbergerin muurattujen tulisijojen kuvagalleriasta.
Tulisija ja tiilipiippu suunnitellaan yhdessä
Puilla lämmitettävän takan tai leivinuunin savupiipun ja siihen liittyvien hormiosien on täytettävä vähintään T600-lämpötilaluokan vaatimukset. Tämä tarkoittaa, että niiden on kestettävä 600 °C:n lämpötilaluokan mukaiset savukaasut. Myös nokipalonkestävyys, tiiveys, suojaetäisyydet ja nuohottavuus kuuluvat suunnitteluun.
Varaavaan tulisijaan sopivaa piippua valittaessa selvitetään tulisijan savukaasujen enimmäislämpötila, hormin mitoitus, rakenteiden kantavuus, läpiviennit sekä tulisijan tarvitseman korvausilman järjestäminen.
Muurattu tiilipiippu voidaan toteuttaa yksi- tai useampihormisena, mutta tulisijojen liittäminen ja hormien mitat suunnitellaan aina käyttökohteen mukaan. Mahdollisen hankkeen luvanvaraisuus selvitetään rakennusvalvonnasta.
Wienerbergerin tiilipiipun suunnitteluohjeista löytyvät muun muassa hormitiilien käyttökohteet, rakennesuunnittelussa huomioitavat asiat sekä ladattavat tekniset aineistot.
Millaisen takan tarvitsen: tulisijatyypit lyhyesti
Takat voidaan jakaa karkeasti neljään eli kategoriaan: varaaviin takkoihin, kamiinoihin, kiertoilmatakkoihin sekä leivinuuneihin. Jokaisella edellä mainituista on omat käyttäjänsä ja hyvät käyttökohteet. Muista takkaa hankkiessasi käyttää alan ammattilaista valintasi apuna ja tulisijan muuraustyössä.

Varaava takka
Kodeissa jossa asutaan ympäri vuoden on varaava takka se suositelluin valinta. Se auttaa lämmityskustannusten pienentämisessä ja pitää pirtin mukavan lämpöisenä pitkän aikaa. Lämmön luovutusaika riippuu tottakai tulisijan koosta – mitä massiivisempi, sitä enemmän se varaa lämpöä itseensä.
Koska pintalämpötila pysyy tässä tulisijamallissa matalana, voidaan se pinnoittaa lähes millä tahansa pinnoitteella, jos ei esimerkiksi tiilipinta miellytä silmää tai aivan sovi muuhun sisustukseen. Tulisija voidaan rapata tai pinnoittaa keraamisilla laatoilla. Halutessaan takan voi myös maalata, jolloin uudistus käy muita vaihtoehtoja nopeammin.
Kiertoilmatakka
Kiertoilmatakan etu on siinä, että se lämmittää nopeasti. Tästä syystä se sopii talouteen, jossa lisälämmön tarve on harvoin, mutta lämpöä pitää saada nopeasti. Sen lämmitysidea perustuu konvektioon eli ilmakiertoon, jossa huoneilma lämmitetään takan kuoren sisällä ja johdetaan takaisin huonetilaan lämmitettynä. Kiertoilmatakka kuumenee lämmitettäessä ja puhaltaa ulos erittäin kuumaa ilmaa, joka rajoittaa osaltaan takan sijoittamista huoneeseen.
Varaavaan takkaan verrattuna kiertoilmatakka on rakenteeltaan kevyempi ja koostuu metallisesta sisäosasta, joka on yleisimmin päällystetty silikaattilevyä käyttäen. Silikaattilevy on niin sanottu palosuojalevy, eli se ei varastoi itseensä lämpöä. Viimeistelypintana kiertoilmatakoissa näkee useimmiten rappauksen.
Kamiina
Pieni sekä kompakti kamiina on kiertoilmatakan lailla nopea lämmittäjä. Pienemmän kokonsa puolesta se on oiva ratkaisu esimerkiksi saunamökkeihin sekä kylmiin tiloihin, jotka pitää saada nopeasti lämpimäksi. Lämmittäessään kamiina kuluttaa vain vähän puuta, mutta on myös huomioitava, että kamiinan avulla tuotettu lämpö ei varastoidu. Koska kamiina lämmittää nopeasti, saattavat lämpötilat hormistoon nousta korkeiksi – tästä syystä pitää erityisesti kiinnittää huomiota hormin valintaan.
Leivinuuni
Lempeä leivinuuni sopii sijoitettavaksi keittiöön tai vaikka tilanjakajaksi keittiön ja olohuoneen välille. Talvipakkasilla se on paitsi oiva lämmittäjä, myös ruoanlaittaja. Leivinuunin yhteyteen on mahdollista sijoittaa myös erillinen hella.












