• Etusivu
  • Talo

Rapattu julkisivu oman maun mukaan

Mariana RavoniusKaupallinen yhteistyöSaint-Gobain Finland Oy / Weber logoSaint-Gobain Finland Oy / Weber
Päivitetty 13.07.2025
20139_36204.jpg

Vaalea rapattu julkisivu lämpenee tummaa sävyä vähemmän auringonpaisteessa.

Rapattu julkisivu sävytetään oman lempivärin mukaan

Oman talon väri askarruttaa aina. Kaavamääräykset määrittävät pitkälti talon julkisivun värin, mutta löytyyhän niistäkin sävyistä oma suosikki.

Rakentajan värivalintaa helpottaakseen Weber tarjoaa sekä perinteisiä että moderneja värivaihtoehtoja, joista on helppo valita sävy. Värivalikoima sisältää tuotteesta riippuen jopa yhteensä 216 väriä.

Koska kaikki värikartat ovat painettuja kopioita alkuperäisväreistä, mallit ovat suuntaa-antavia ja varsinaisen materiaalin sävy voi poiketa panetusta mallista. Siksi halutun värin varmistamiseksi on tehtävä koepinta.

Valmiin pinnan värisävyyn vaikuttaa myös työstötapa, struktuurin karkeus, alustan imukyky, valon tasaisuus ja valon tulokulma pintaan nähden.

Lisää tietoa: Rapattu julkisivu

Hyvän lopputuloksen aikaansaamiseksi

- Turvaudu aina ammattitaitoiseen urakoitsijaan. Varmista haluttu värisävy tekemällä aina värimalli rakennetta vastaavalle pinnalle.

- Tasaisen sävyn varmistamiseksi pyri tilaamaan tarvittava materiaalimäärä yhdellä kertaa huomioiden materiaalihukat. Jos kohteeseen on tehty värimalli, on mallin numero mainittava tilauksen yhteydessä. Mikäli joudut tilaamaan lisää tuotetta, mainitse lisätilauksen yhteydessä edellisen tilauksen tilausnumero varmistaaksesi mahdollisimman yhtenäisen sävyn.

- Huomioi aina oikeat työskentelyolosuhteet ja säätila. Kuivuessaan pinnoitteet ja maalit aina vaalenevat hieman.

- Veden lisäys pinnoitteeseen tulee olla ohjeen mukainen ja sama purkista/säkistä toiseen. Veden vaihteleva annostus muuttaa sävyä.

Huomioitavaa

- Ennen työn aloittamista on tarkistettava, että tuote ja sävy ovat tilatun mukaiset. Halutun värisävyn ja kuvioinnin varmistamiseksi on tehtävä mallipinta.

- Painettujen värikarttojen mallit ovat kopioita alkuperäisväreistä. Ne ovat suuntaa antavia ja varsinaisen materiaalin sävy voi poiketa painetusta mallista.

- Tuotteissa - erityisesti mineraalipinnoitteissa - voi esiintyä luonnon raaka-aineista johtuvaa sävyvaihtelua.

- Valmiin pinnan värisävyyn vaikuttavat myös pinnoitteen työstötapa, struktuurin karkeus, alustan imukyky, valon tasaisuus ja valon tulokulma pintaan nähden.

- Kahden eri materiaaliperustaisen tuotteen sävyt voivat poiketa toisistaan johtuen tuotteiden erilaisesta raaka-ainepohjasta.

- Loppukäyttäjän tulee ottaa huomioon, että värisävy voi muuttua ajan myötä sään ja ympäristön vaikutuksesta.

Värisävyn valinta

Värisävyjä valittaessa on huomioitava muutamia seikkoja: tummat sävyt lämpenevät auringonpaisteessa vaaleita sävyjä enemmän. Valon heijastumista pinnasta ilmaistaan valonheijastusarvolla. Mitä pienempi arvo on, sitä enemmän valoa absorboituu pintaan. Tällöin osa valosta muuttuu lämpöenergiaksi lämmittäen rakennetta. Liian korkea lämpö rasittaa pinnoitetta ja lyhentää sen pitkäaikaiskestävyyttä. Eristerappausjärjestelmissä Silco-tuotteiden valonheijastusarvon on tähän asti tullut ylittää 20 %. uudet tutkimukset ovat osoittaneen, että tietyissä järjestelmissä matalampi valonheijastusarvo on mahdollista hyväksyä. Päivittynyt ohjeistus johtuu paksumman rappauslaastikerroksen suojaavuudesta sekä käytettävästä alustasta. MonoRoc- ja SerpoVent-järjestelmissä voidaan tästä syystä käyttää Silco-tuotteiden sävyjä, joiden valonheijastusarvo ylittää 10 %. SerpoMin- ja SerpoTherm-järjestelmissä Silco-tuotteiden valonheijastusarvon tulee edelleen ylittää 20 %.

Weber Serpo 36-, CL- ja MD-sävyjen valonheijastusarvot on mainittu weber Värikartassa kunkin värin alla -merkin jälkeen. Serpo 36 värisävyjen valonheijastusarvoja ei ole mainittu vuoden 2006 tai vanhemmissa värikartoissa.

Lisää tietoa: Rapattu julkisivu

<p data-block-key="5mi3r">Serpo (36 sävyä): Suomalaisten suosikkivärit. Saatavissa seuraaviin tuotteisiin: weber.vetonit 201-207 Jalolaastit, weber.vetonit 217 Kestopinnoite, weber.vetonit 430 Hietopinnoite weber.vetonit 431 Piirtopinnoite, weber.vetonit 432 Kahi Facade pinnoite, weber.vetonit 249 Kulttuurikalkkimaali, weber.vetonit 244 Kalkkisementtimaali, weber.vetonit 303 Silikaattimaali weber.vetonit Silcomaali, weber.vetonit Silcopinnoite. (klikkaa kuva suuremmaksi)</p>
Serpo (36 sävyä): Suomalaisten suosikkivärit. Saatavissa seuraaviin tuotteisiin: weber.vetonit 201-207 Jalolaastit, weber.vetonit 217 Kestopinnoite, weber.vetonit 430 Hietopinnoite weber.vetonit 431 Piirtopinnoite, weber.vetonit 432 Kahi Facade pinnoite, weber.vetonit 249 Kulttuurikalkkimaali, weber.vetonit 244 Kalkkisementtimaali, weber.vetonit 303 Silikaattimaali weber.vetonit Silcomaali, weber.vetonit Silcopinnoite. (klikkaa kuva suuremmaksi)
<p data-block-key="nc8b7">Classic (85 sävyä): Luonnollisen murretut värisävyt. Saatavissa seuraaviin tuotteisiin: weber.vetonit SilcoPinnoite, weber.vetonit Silcopinnoite Piirto, weber.vetonit Silcomaali, weber.vetonit 303 Silikaattimaali(osa sävyistä)(klikkaa kuva isommaksi)</p>
Classic (85 sävyä): Luonnollisen murretut värisävyt. Saatavissa seuraaviin tuotteisiin: weber.vetonit SilcoPinnoite, weber.vetonit Silcopinnoite Piirto, weber.vetonit Silcomaali, weber.vetonit 303 Silikaattimaali(osa sävyistä)(klikkaa kuva isommaksi)
<p data-block-key="hcrek">Modern (95 sävyä): Raikkaan modernit värivävyt. Saatavissa seuraaviin tuotteisiin: weber.vetonit SilcoPinnoite, weber.vetonit Silcopinnoite Piirto, weber.vetonit Silcomaali , weber.vetonit 303 Silikaattimaali (osa sävyistä) (klikka kuva suuremmaksi)</p>
Modern (95 sävyä): Raikkaan modernit värivävyt. Saatavissa seuraaviin tuotteisiin: weber.vetonit SilcoPinnoite, weber.vetonit Silcopinnoite Piirto, weber.vetonit Silcomaali , weber.vetonit 303 Silikaattimaali (osa sävyistä) (klikka kuva suuremmaksi)
Saint-Gobain Finland Oy / Weber
Talo
julkisivu
Kiinnostuitko? Tilaa ilmainen Rakentaja.fi-uutiskirje:

Sinua voisi kiinnostaa myös:

20155_43381.jpg
Mitä tehdä, kun perustukset ovat rikkoutuneet?
Perustusten vaurioitumien johtuu suurimmaksi osaksi maaperään liittyvistä asioista. Maa on liian märkää ja kantavuus on kärsinyt, routaeristys on puutteellinen tai sitä ei ole – routa on päässyt liikuttelemaan kivijalkaa, lähiviemäri on rikkoutunut ja maaperään päässeet bakteerit lahottavat, pohjavesi on laskenut ja paalut altistuvat hapelle alkaen lahoamaan. Myös rakennukseen tulevat lisäosat saattavat aiheuttaa painumista.
201212_33254.jpg
Weber Floor -kokonaisratkaisu lattioille
Weberistä on tullut lattia-alan ykkösnimi siksi, että toimitamme kokonaisratkaisuja, emme pelkkiä tuotteita. Haluamme, että saat kattavan lattiaratkaisun, jolla on haluamasi ominaisuudet.
weber-muuratut-tulisijat-laastit
Tulisijan muuraukseen ei käy mikä tahansa laasti
Tulisijan muuraukseen käytettävät laastit on suunniteltu kestämään tulisijan eri osiin kohdistuvat lämpörasitukset ja lämpötilojen vaihteluista johtuvat liikkeet. Rappauslaastit ja pinnoitteet antavat paljon mahdollisuuksia tulisijan ulkonäön viimeistelyyn. Tulisijalaastit ovat valmiita kuivatuotteita, joihin työmaalla lisätään vaan vesi.Tulisijan muurauslaastitTulisijan runko muurataan joustavalla saviuunilaastilla weber ML Savi Saviuunilaasti. Kuorettoman tulisijan näkyviin jäävät muuraussaumat saumataan weber JSL 5 Jälkisaumalaastilla. Ennen jälkisaumausta tulisijan pitää olla kuivunut ja lämmitetty kerran kunnolla. Saumaus tehdään jäähtyneeseen tulisijaan. Tulipesä ja tulta vasten olevat osat muurataan tulitiilistä weber fire mortar Tulenkestävällä muurauslaastilla. Tulen kanssa kosketuksissa olevat pinnat voidaan myös valaa tulenkestävällä valumassalla weber VM Tuli Valumassa. Valumassan käyttökohteita ovat muun muassa lieden laki, kuristusosa, leivinuunin laki ja ylityspalkit. Tulisijan erillisen kuoren muuraukseen käytetään harmaata tai värillistä weber ML5 Värillinen Muurauslaastia.
Tiilijulkisivu eri väreissä
Uutuustiilillä näyttävä julkisivu!
Tiili on julkisivumateriaalin palkitseva. Se on kestävä ja yleisimmistä julkisivumateriaaleista vähiten huoltoa vaativa. Se myös vanhenee kauniisti ja kestää siten hyvin aikaa myös ulkonäkönsä puolesta.Tiili on materiaalina moni-ilmeinen. Julkisivutiilien runsas väri- ja pintavalikoima varmistaa, että jokaiseen kohteeseen löytyy rakentajan mieltymyksiin ja ympäröivään maisemaan sopiva ratkaisu. Tiilitrendit vaihtelevat, mutta materiaalina tiili on säilyttänyt arvonsa vuosikymmenestä toiseen.
20216_71397.jpg
Mielenkiintoisia tiilijulkisivuja asuntomessuilla
Tiili on julkisivuratkaisuna perinteikäs, mutta ilmeeltään moderni. Uusia värejä, pintoja ja muotoja tulee markkinoille vuosittain. Lohjan asuntomessuilla on nähtävissä useita tiilivärejä valkoisesta mustaan.
202010_66924.jpg
Puurunkoisen talon valaistuksen ohjaus langattomasti
Hirsitalon tai CLT-talon sähkövetojen paikat tulee miettiä tarkasti. Erityisesti jos puupinta jää näkyville, niin ylimääräiset sähkövedot esimerkiksi valokatkaisijoille jäävät kaikki näkyviin seinäpintoihin. Valaistuksen ohjaukseen on luotettavia langattomia seinäsäätimiä, jotka säästävät työtä ja ovat materiaalitehokkaita.
Veldbrand Gesmoord –tiili istuu näyttävästi metsämaisemaan.
Tiilijulkisivu, joka kestää aikaa
Tiilenvalmistuksen perinteitä kunnioittavat, käsinlyödyt Terca-julkisivutiilet ovat pintamuodoltaan vaihtelevia ja ilmeeltään viehättävän antiikkisia. Ne soveltuvat hyvin myös sisätiloihin luomaan ainutlaatuista, rustiikkista tunnelmaa.Tiili on julkisivumateriaalina palkitseva. Se on kestävä ja eri julkisivuvaihtoehdoista vähiten huoltoa tarvitseva. Se myös patinoituu kauniisti ja kestää siten hyvin aikaa ulkonäkönsä puolesta.
kasa erilaisia siveltimiä pöydällä
Miten valita sopiva maalausväline?
Kun edessä on maalausurakka, pohjatöihin ja maalin valitsemiseen kannattaa varata aikaa. Myös maalausvälineillä on väliä. Tarvitsetko telan vai siveltimen? Miten maalin laatu ja maalattava pinta vaikuttavat valintaan? Myös sillä on merkitystä, maalaatko sisällä vai ulkona.
Kelatuotteet
Peltituotteet – muun muassa kelat, reikälevyt ja arkit – rakentamisen monipuoliseen käyttöön
Metehen laaja raaka-ainevarasto on yksi Suomen kattavimpia ja tarjoaa laadukkaan sekä kilpailukykyisen vaihtoehdon raaka-ainetoimituksille. Joustavan palvelun ja nopean tuotannon avulla varmistetaan sujuvat toimitukset asiakkaille. Erikokoisten kelojen lisäksi Metehe toimittaa rainoja, arkkeja sekä reikälevytuotteita.
Lyyra-korttelin tiilijulkisivu
LYYRA – Hakaniemen uusi tiilikortteli
Hakaniemeen on rakenteilla uusi maamerkki, kolmen rakennuksen LYYRA-kortteli. Alueen viime vuosien lähes ainoat uudisrakennukset nousevat Siltasaarenkadun molemmin puolin aivan metron sisäänkäynnin viereen.
20098_18418.jpg
Lumon julkisivusaneeraukset
Kiinteistöissä on suuri kansallinen vaurautemme, josta on pidettävä huolta. Vanhempaa rakennuskantaa on jo ehditty kertaalleen korjatakin ja nyt on menossa 70-luvun betonilähiöiden peruskorjaaminen. Myös nuoremmat kiinteistöt vaativat korjauksia varsinkin puu- ja betonirakenteiden osalta. Ennakoivat toimenpiteet tulevat ajan mittaan edullisemmiksi kun selvitään kevyemmillä korjauksilla. Nyrkkisääntönä voidaan sanoa, että julkisivua koskevat korjaustoimenpiteet kannattaa niputtaa ja korjata kaikki kerralla kuntoon. Kaikessa korjaamisessa on myös tarkasteltava kokonaistaloudellisuutta pidemmällä ajanjaksolla.
20208_66127.jpg
Taloyhtiön perustuksien kosteus ja lämpö kerralla kuntoon
Lämmin kesäkuinen torstaiaamu koittaa rakennustyömaalla Pohjois-Helsingissä. Nelisen kuukautta kestävässä urakassa uusitaan laajalla tontilla sijaitsevien kuuden rakennuksen perustusten kosteuden- ja lämmöneristeet sekä parannetaan salaojien toimintaa.Taloissa oli havaittu jo pidemmän aikaa kosteus- ja lämpövuotoja. Asukkaat olivat valitelleet muun muassa kylmistä lattioista.

Luetuimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton

Uusimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton