• Etusivu
  • Rakentaminen

Muuttovalmis Kastelli-koti metsään rajoittuvalle tontille

Tiina PainokallioKaupallinen yhteistyöKastelli-Talot Oy logoKastelli-Talot Oy
Päivitetty 27.05.2025
20223_77478.jpg

Janina Hannukainen, Juho Rönkkö ja pieni Julius tulevan kotinsa pihamaalla.

Rauman Pirttialho on kotoisa alue, jossa on eri ikäisiä omakotitaloja. Janina, Juho ja syksyllä syntynyt Julius ovat saapuneet metsäiselle tontilleen, jonne nuori perhe on rakentamassa kotiaan.

Luokanopettaja Janina Hannukainen ja rahoitusalalla työskentelevä Juho Rönkkö halusivat kaksikerroksisen omakotitalon metsään rajoittuvalle tontille muuttovalmiina. Ensikertalaiset rakentajat ovat innoissaan.

– Tottakai meitä tässä vähän jännittää, kun ei ole kokemusta. Tässähän sitä sitten opitaan koko ajan, he toteavat yhdestä suusta.

Uusi koti nousee Janinan synnyinkaupunkiin Raumalle, jonne he muuttivat ollakseen lähempänä rakennustyömaata. Rakentaminen on aloitettu syksyllä 2021 ja muuttoa suunnitellaan heinäkuuksi 2022.

Keski-Suomen ja Uudenmaan kautta Satakuntaan

Janina ja Juho ovat asuneet monessa paikassa. Jyväskylästä, josta Juho on kotoisin, he muuttivat Helsingin Lauttasaareen, jossa heidän poikansa syntyi syksyllä.

– Janina on niin pitkään kulkenut mun töiden mukana, että halusin ilman muuta nyt Raumalle, Juho kertoo muuttoajatuksistaan.

– Nyt on tukiverkko lähellä, kun mummu ja pappa asuvat lähellä, Janina viittaa takavasemmalle. Hänen lapsuudenkotinsa sijaitsee muutaman kilometrin päässä. Ajatus omakotitalosta on ollut mielessä pitkään.

Olemme kyttäilleet sopivaa vanhaa omakotitaloa tietyin kriteerein, mutta sellaista ei kerta kaikkiaan ole ollut myynnissä. Tai jos on, se on niin nopeasti myyty, ettemme ole ehtineet puhelinta käteen ottaa, he kertovat.

– Päätös oman kodin rakennuttamisesta alkoi vahvistua ja sitten viime toukokuussa olimme siinä pisteessä, että talopakettikaupat piti tehdä justiinsa. Seuraavalla viikolla hinnat olisivat nousseet. Kauppoja edelsi pohdinta- ja etsintävaihe.

<p data-block-key="xf0gy">Wilsson on 2-vuotias mäyräkoira, tuleva pirttialholainen.</p>
Wilsson on 2-vuotias mäyräkoira, tuleva pirttialholainen.

Oman kodin toivelista

– Halusimme kaksikerroksisen talon, Janina aloittaa.

– Se aiheutti jo selvää karsiutumista talopaketeista, sillä kaksikerroksisia vaihtoehtoja ei lopulta kovin monia ole, Juho täydentää. Tontti Raumalta oli lopulta löytynyt juuri niin kuin Juho oli haaveillut, metsäisen alueen reunalta.

– Halusimme talotoimittajalta myös korkeaa tilaa ja isoja ikkunoita, Janina kertoo. Ja pohjaratkaisu haluttiin pitkälti valmiina.
Ettei tarvitsisi lähteä isoihin muutoksiin, Janina jatkaa.

Tontti on Pirttialhon kaupunginosassa, alueella jossa on eri ikäistä rakennuskantaa.

– Kyllä se ihmeelliseltä nyt tuntuu nähdä, että siitä alun pusikosta lähtee nyt nousemaan oma koti.

Kastelli valikoitui lopulliseksi vaihtoehdoksi siksikin, että heillä on toimipiste Raumalla.

– Kyllä se lisää luottamusta varsinkin, kun ei ole sitä kokemusta itsellä vielä näistä asioista. Lisäksi se, että talopaketti on paikallisille rakentajille tuttu, se on hyvä asia. Pienellä paikkakunnalla sekin on tietynlainen laadun tae, pariskunta pohtii. Ollaan kuultu paljon Kastellista hyvää.

"Tää on just nyt meille hyvä"

Nuorta perhettä kuunnellessa tuntuu siltä, että heidän kodissaan vallitsee suuri konsensus eli täydellinen asetelma rakennusprojektiin.

– Se on muuten totta. Meillä on mennyt kaikki materiaali- ja muut valinnat tosi hyvin yksiin, Janina nauraa. Juho sai autotallin ja minä keittiöön aamiaiskaapin ja muuta, hän vitsailee.

Keittiösuunnitelmia he kävivät tekemässä Puustellin Vantaan toimipisteessä asuessaan Helsingissä.

– Kaikki on mennyt yllättävän simppelisti sitten lopulta. Juho on ollut aiemmin töissä sisustuslaatta- alalla, joten hän teki ehdotukset saunan ja pesuhuoneen laatoista Janinalle.

– Ja hyväksyin ne muitta mutkitta. Meillä menee sisustusmaku ihmeellisen hyvin yhteen, eikä tahtojen taistoa juuri ole nähty, Janina vahvistaa.

Tontille nousee autotalli Juhon omilla käsillä, mutta pohjatyöt tekee Perustava Oy, joka teki myös talon pohjatyöt.

– Jotain pientä keppiä rattaisiin tuli, kun keskeltä tonttia tuli vatsaan valtava kivi, joka räjäyttämällä piti poistaa. Perustava tuli mukaan Kastellin kautta, joten oli helppo sopia myös autotallin perustuksen tekemisestä heidän kanssaan. Se ei tietysti kuulu talopakettiin, vaan maksamme sen erikseen, Juho kertoo.

Tämä on just nyt meille hyvä, he toteavat.

Haastattelun lomassa naapurustossa näkyy liikettä ja uudet tulokkaat moikkailevat kuin vanhat tutut.

– Meidät on otettu hienosti vastaan, on tosi kotoisaa päästä ensi kesänä asumaan tänne, Janina ja Juho sanovat.

<p data-block-key="4pgvo">Rauman Pirttialhoon rakentuu muuttovalmis Kastelli City 162/194.</p>
Rauman Pirttialhoon rakentuu muuttovalmis Kastelli City 162/194.
Info

Info

Asiantuntijan tärpit oman kodin rakentajalle:

  1. Selvitä ensin, päätä vasta sen jälkeen. --> Tutustu rakennushankkeeseen kokonaisuutena.
  2. Tee kustannusarvio huolellisesti ja rehellisesti.
  3. Ota ammattilaiset ajoissa mukaan jo päätöksenteon tueksi.
  4. Hankkeen suunnittelu alkaa aina rakennuksen ja rakennuspaikan yhteensovittamisella.
  5. Ennen hankkeen käynnistämistä ja talotilauksen tekemistä: varmista, että rahoitus on kunnossa, hyväksytä suunnitelmat ja kustannusarvio vastaavalla työnjohtajalla, tutustu talotarjouksiin huolella sekä varmista että ymmärrät tarjouksen sisällön ja oman roolisi hankkeessa riittävän hyvin.

Lisää infoa ja vaihtoehtoja:
kastelli.fi

@omakotimatka Instagramissa

Seuraa taloprojektia täältä: instagram.com/omakotimatka

Kurkistus messulehteen (Rakenna & Remontoi-messut 1.-3.4.2022)

Tutustu sinäkin Kastelli-taloihin

Kastelli-Talot Oy
Rakentaminen
talopaketit
Kiinnostuitko? Tilaa ilmainen Rakentaja.fi-uutiskirje:

Sinua voisi kiinnostaa myös:

20219_72664.jpg
Sano ei hukkaneliöille ja rakenna oma kompakti unelmatalosi
Nykyisin omaa kotia suunnittelevat ja rakentavat rakastavat kompakteja tilaratkaisuja, luonnonläheisyyttä, ekologisia materiaaleja sekä fiksuja säilytysratkaisuja. Asunnon ei tarvitse olla suuri, ollakseen paras mahdollinen omalle perheelle. Kukaan ei halua tuhlata kotinsa neliöitä hukkaneliöiksi, vaan kompakteilla tilaratkaisuilla saadaan asuntoon samanaikaisesti sekä tilantuntua, että järkeviä ja toimivia säilytysratkaisuja.
201812_55695.jpg
Verkosta ostettu talo säästää euroja
Asiakkat ovat innostuneet uuden kodin verkko-ostamisesta, koska verkossa talokaupat tulevat edullisemmaksi ja ostaminen käy helpommin ja nopeammin perinteiseen tapaan verrattuna.Kastelli päätti toteuttaa asiakkaiden toiveet isommasta omakotitalosta Play-mallistoon, joten Kastellin verkkopalvelussa laajennettiin saatavilla olevaa mallistoa nyt isommalla, 120-neliöisellä uutuudella. Play 120 -kodissa yhdistyvät käytännöllinen tilasuunnittelu sekä joustava pohjaratkaisu.
20226_78663.jpg
Unelmakodista totta - valitse oikea kumppani elämäsi tärkeimmälle kotimatkalle
Oletko sinäkin jo siinä pisteessä talohaaveidesi kanssa, että kuva unelmakodista loistaa jo kirkkaana mielessä ja on aika käydä läpi erilaisia talopakettivaihtoehtoja? Talotehtaita ja mieluisia talomalleja löytyy lukematon määrä. Nyt olisi aika löytää omia tarpeita ja unelmia vastaava talo, jota voi täydestä sydämestä kutsua kodiksi.
20217_71594.jpg
Asuntomessujen teräsrunkoiset helmet - ProModi ja Pyörre
Parhaillaan käynnissä olevilla Lohjan asuntomessuilla käy kuhina. Hiidensalmen messualueelle on noussut toinen toistaan upeampia koteja, ja jokaiseen taloon jonottaa innokkaita messukävijöitä. Lohjalainen kevytrakentamisen pioneeri ja teräksisten rakennustuotteiden valmistaja Aulis Lundell Oy on toteuttanut kotikentälleen kaksi teräsrunkoista taloa, ProModin (kohde 2) ja Pyörre-talon (kohde 7). Talojen lopputuloksissa konkretisoituu yrityksen yli neljän vuosikymmenen aikana kertynyt kokemus, innovatiivisuus ja osaaminen.Messut ovat avoinna 8.8. asti, joten vielä ehtii paikan päälle tutustumaan taloihin ja teräsrakentamiseen. Nähdään messuilla!
Ahola-transportin_moduuleidta_tehty_rakennus-Aulis_lundell_oy
Nopeaa ja turvallista rakentamista moduulien avulla
Esivalmistetut teräsmoduulit ovat erinomainen mahdollisuus urakoitsijoille ja asentajille, jotka haluavat nopeuttaa rakennusprojekteja ja vähentää rakentamisen kustannuksia. Esivalmistetut moduulit valmistetaan kuivissa tiloissa tehtaalla, jossa niiden tarkkuus ja laatu voidaan varmistaa ennen toimittamista rakennuspaikalle.
Kuvassa lasketaan yhtä Aulis Lundell Oy:n moduulitalon elementtiä rekan kyydistä valmiille perustukselle
Moduuliratkaisut tulevat esille Helsingin keskustaan – Aulis Lundell Oy avaa showroomin Runeberginkadulle
Aulis Lundell Oy avaa showroomin Helsingin keskustaan. Esille on saatu kattavasti koko Aulis Lundell Oy:n tuotanto. Uusissa tiloissa tutustut muun muassa Liune-ovituotteisiin sekä aivan uusiin moduulirakentamisen ratkaisuihin.Showroom avataan Autotaloon, entiseen Rakennustiedon tilaan Runeberginkatu 5:ssä. Showroom on auki maanantaista perjantaihin ja halutessasi voit sopia myös henkilökohtaisen tapaamisen.
LedStore talon julkisivuvalaistus
Ulkotilojen led-valaisuun on monia vaihtoehtoja
Led-valaistuksella tuot energiatehokkaan ja pitkäikäisen valaistuksen ulkotiloihin. Pihan valaisu kiinteillä seinävalaisimilla on hyvin toimiva perusratkaisu. Uppoasennettavilla led-spoteilla, eli alasvaloilla, esimerkiksi 9W spoteilla voidaan valaista tehokkaasti ulkotiloja, terasseja, kuisteja, räystäitä ja kesäkeittiöitä. Led-nauhavalaistuksella asennettuna alumiiniprofiiliin saadaan linjakasta valaistusta ulkotiloihin, kuten terasseihin, ulkoportaiden käsijohteisiin tai portaikon askelmaylityksen alapintaan.
Kastelli Verso 90 talot rivissä.
Etkö löydä sopivaa pohjaratkaisua?
Onko mieleinen pohjaratkaisu hakusessa? Eivätkö valmiit pohjat ole aivan sitä, mitä haet? Tutustu Kastellin variaatioihin eri pohjaratkaisuista. Jos vaikka Verso 90 on muuten juuri se pohja, jonka haluaisit, mutta... Klikkaa itsesi Luonnospankkiin ja katso, minkälainen on Verso 90 muunnos.Onko haluamasi talomalli liian suuri kooltaan? Pienistä taloista löytyy oma kokoelmansa Kastellin mallistosta.
20081_7877.jpg
Seinätekstiilillä vaihtelua
Suurella seinätekstiilillä saa nopeasti ja edullisesti persoonallisuutta eri tiloihin. Sileä kangas ei kerää paljon pölyä kun muistaa imuroida ja tuulettaa sitä riittävän usein.Kuvassa Marimekon puuvillakangas on ripustettu makuuhuoneen katonrajassa olevaan kiskoon.
202212_80484.jpg
Keittiötrendit 2023 - värikylläisyyttä ja vastuullisia valintoja
Kestosuosikki valkoisen rinnalla suomalaisissa keittiöissä on nähty jo pitkään erityisesti harmaata ja pehmeän murrettuja värisävyjä. Värien käytöstä ei luovuta tänäkään vuonna, vaan suunta on jälleen jopa astetta värikylläisempään päin.
202110_73054.jpg
Led-valaistusremontin toteutus ja hinta - näin teet kaarevat muodot kattoon
Led-nauhoissa on pitkään ollut tarjolla ainoastaan malleja, joita voi taivuttaa pyöreään muotoon vain kaarevaa muotoa pitkin, ei sivuttain. LedStoren uudella NEON led-nauhalla saadaan tehtyä monenlaisia muotoja myös suoralle pinnalle, kuten kattoon ja seinään. Tässä artikkelissa käydään läpi opit ja vinkit led NEON -nauhan asennuksesta ja muotojen tekemisestä kattoon.
Vanhan rauman kujalla kaksi puutaloa
Julkisivuun puuverhoilu
Puu on perinteinen suomalainen rakennusmateriaali, jota on käytetty runsaasti mm. julkisivumateriaalina. Sen ominaisuudet julkisivumateriaalina ovat hyvin tunnettuja - puuseinä kestää iskuja ja kolhuja, se on joustava ja hyvin pitkäikäinen. Suo­sion syitä ovat mm. ul­ko­nä­kö, eko­lo­gi­suus, help­po ra­ken­net­ta­vuus ja uusi­tta­vuus. Jos syntyisi vaurio tai jos julkisivua on täydennettävä, on aina materiaalia saatavissa. Oikein toteutettuna ja pintakäsiteltynä sekä hyvin huollettuna erittäin pitkäikäinen vaihtoehto.Hyvin suunniteltu, tehty, pintakäsitelty ja huollettu puujulkisivu kestää kymmeniä vuosia. Suomessa on lukuisia esimerkkejä jopa yli 100 vuotta vanhoista, edelleen hyväkuntoisista puujulkisivuista.

Luetuimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton

Uusimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton