Porin Asuntomessuilla nähtiin näyttäviä lasiterasseja

Kohde numero 10, Valovoima.
Porin Asuntomessuilla oli jälleen runsaasti toinen toistaan upeampia terasseja ja parvekkeita. Moni niistä oli saanut suojakseen lasituksen. Terassi- ja parvekelasituksia löytyi useasta messukohteesta. Tässä maistiaisia kahdesta kohteesta.
Valovoiman suojaisa terassi
Valovoimassa on luovia yksityisyyttä lisääviä ratkaisuja, kuten oleskelutilat, jotka avautuvat ja jatkuvat isojen ikkunoiden kautta suojaisaan atriumpihaan. Pihaa ja sisätilaa yhdistää 16-neliöinen terassi, joka on lasitettu.

Lasiterassi yhdistää sisätilat ja suuren terassin
Lasitettu terassi on suunniteltu käytettäväksi kesällä suuren terassin jatkeena. Kylmällä ilmalla lasitettu terassi toimii ulkoterassin korvaajana. Lasiterassilla on kamiina, joka tuo lämpöä viileinä iltoina. Valovoimaan muuttanut pariskunta haluaa viettää paljon aikaa ulkona.
Pariskunnalla on hyviä kokemuksia lasitetusta terassista entuudestaankin. Heillä oli omakotitalossa iso lasitettu parveke ja myös kerrostaloasunnossa heillä on ollut lasitettu parveke.
Talo Valovoima - kohde 10
Lasiterassi jokinäkymällä
Lähes 150-neliöinen Dekotalo Villa Vaski on suunniteltu rakentajaperheen omien suunnitelmien pohjalta yhdessä Dekotalon kanssa. Talo kylpee luonnonvalossa ja pohjoiseen suunnatut olohuoneen isot ikkunat päästävät paljon valoa sisään ilman suoraa auringonpaistetta. Tyylikkäältä lasiterassilta aukeavat upeat näkymät joelle. Lasitetun osuuden lisäksi avointa terassipinta-alaa on runsaasti. Lasiterassi on noin 22 neliötä.


Lasiterassi käytössä ympäri vuoden
Terassi tehtiin, jotta perhe voisi pidentää pihalla oloa pitkälle syksyyn ja nauttia terassilla olemisesta esimerkiksi tuulisemmallakin kelillä. Uiminen ja saunominen ovat myös asukkaille tärkeää, joten on pelkkää plussaa, että voi vilvoitella lasiterassilla ympäri vuoden saunan jälkeen.
Dekotalo Villa Vaski - Kohde 33













