Yläpohjan lisäeristyksen säästöesimerkkejä

InsulSafe-puhallusvillaa
Kattoristikoita (kattotuoli) on alettu käyttämään yläpohjan kantavana rakenteena yleisimmin 1950-luvun lopulla. Perinteisesti ristikot tehtiin työmaalla niin sanotusta pitkästä puutavarasta ja niiden laatu on saattanut vaihdella tekijän mukaan hyvinkin paljon.
Kattoristikot, tasainen yläpohja
Nykyisin käytettäviä NR-ristikoita (Naulalevyristikko) alettiin käyttää 1970 -luvulla, kun niiden valmistustekniikka saatiin kehitettyä ja teollistettua. Eristeenä yläpohjissa käytettiin alun perin sahanpurua ja kutterinlastua, joka muuttui 1960-luvulla mineraalivillaksi. Mineraalivillat olivat alun perin rullaeristeitä ja muuttuivat levyeristeeksi 1970-luvun loppupuolella. 1980-luvulta lähtien on eristeenä käytetty yleisesti myös mineraalivillasta valmistettua puhallusvillaa.
Alla olevissa esimerkkilaskelmassa määritetty kilowattitunnin hinnaksi 0,12 €. Säävyöhykkeenä Helsinki.

Info
Esimerkki 1:
Yläpohjan pinta-ala on 80 m², eristeenä on purua 200 mm.
Kun yläpohjaan lisätään 200 mm puhallusvillaa, säästyy vuodessa lämmitykseen kuluvaa energiaa 2373 kWh, euroissa säästöä tulee 285 € vuodessa.
Jos esimerkin eristemäärään lisätään vielä 100 mm (lisäeristys yhteensä 300 mm) säästöä lämmityskustannuksiin saadaan 318 € vuodessa ja kulutuksena 2648 kWh.
Info
Esimerkki 2:
Yläpohjan pinta-ala on 200 m², eristeenä on levyvillaa 200 mm.
Kun yläpohjaan lisätään 200 mm puhallusvillaa, säästyy vuodessa lämmitykseen kuluvaa energiaa 1859 kWh, euroissa säästöä tulee 223 € vuodessa .
Jos esimerkin eristemäärään lisätään vielä 100 mm (lisäeristys yhteensä 300 mm) säästöä lämmityskustannuksiin saadaan 269 € vuodessa ja kulutuksena 2238 kWh.
Info
Esimerkki 3:
Yläpohjan pinta-ala on 135 m², eristeenä on puhallusvillaa 200 mm.
Kun yläpohjaan lisätään 200 mm puhallusvillaa, säästyy vuodessa lämmitykseen kuluvaa energiaa 1617 kWh, euroissa säästöä tulee 194 € vuodessa .
Jos esimerkin eristemäärään lisätään vielä 100 mm (lisäeristys yhteensä 300 mm) säästöä lämmityskustannuksiin saadaan 230 € vuodessa ja kulutuksena 1914 kWh.
Entä asennuksen kera?
120 neliöinen ristikkoyläpohjarakenteinen omakotitalo. Yläpohjassa eristeenä 300 mm vanhaa purueristettä. Jos tällaisen rakenteen päälle asennetaan 200 mm vahvuinen eristekerros puhallusvillaa, voidaan saavuttaa 0,15 € kilowattituntihinnalla vuosittain yli 2200 kWh:n säästö, joka on euroissa noin 350 €.
Tällaisen kokonaisuuden kustannus asennuksen kera on noin 1500 €, mikä tarkoittaa noin neljän vuoden takaisinmaksuaikaa.
Kurkihirrellinen yläpohja
Vanhoissa rakennuksissa, joissa on ollut avoin yläpohja, käytettiin usein kantavana rakenteena niin sanottua kurkihirttä. Eli talon keskilinjalla kulki kantava palkki, joka on kannatettu talon päädyistä sekä muutamasta pisteestä talon keskeltä. Vesikatetta varten asennettiin kattopalkit, jotka yläpäästään tukeutuvat kurkihirteen ja alaosastaan ulkoseinälinjaan. Eristeenä on käytetty olkia, turvetta, hiekkaa, sahanpurua tai muuta vastaavaa.
Alla olevissa esimerkkilaskelmassa määritetty kilowattitunnin hinnaksi 0,12 €. Säävyöhykkeenä Helsinki.

Info
Esimerkki 4:
Yläpohjan pinta-ala on 80 m², eristeenä on purua 200 mm.
Kun yläpohjaan lisätään 200 mm puhallusvillaa, säästyy vuodessa lämmitykseen kuluvaa energiaa 958 kWh, euroissa säästöä tulee 115 € vuodessa .
Jos esimerkin eristemäärään lisätään vielä 100 mm (lisäeristys yhteensä 300 mm) säästöä lämmityskustannuksiin saadaan 136 € vuodessa ja kulutuksena 1134 kWh.
Info
Esimerkki 5:
Yläpohjan pinta-ala on 200 m², eristeenä on 200 mm purua.
Kun yläpohjaan lisätään 200 mm puhallusvillaa, säästyy vuodessa lämmitykseen kuluvaa energiaa 2396 kWh, euroissa säästöä tulee 287 € vuodessa .
Jos esimerkin eristemäärään lisätään vielä 100 mm (lisäeristys yhteensä 300 mm) säästöä lämmityskustannuksiin saadaan 340 € vuodessa ja kulutuksena 2835 kWh.
Info
Esimerkki 6:
Yläpohjan pinta-ala on 135 m², eristeenä on purua 200 mm + levyvilla 100 mm.
Kun yläpohjaan lisätään 200 mm puhallusvillaa, säästyy vuodessa lämmitykseen kuluvaa energiaa 1657 kWh, euroissa säästöä tulee 199 € vuodessa .
Jos esimerkin eristemäärään lisätään vielä 100 mm (lisäeristys yhteensä 300 mm) säästöä lämmityskustannuksiin saadaan 235 € vuodessa ja kulutuksena 1958 kWh.











