• Etusivu
  • Rakentaminen

Rakennusten vesi- ja viemärilaitteistoja koskevat määräykset

Rakentajan toimitus
Päivitetty 23.02.2025
1920 putkimies katsoo putkenosan läpi suoraan kameraan taustalla lisää putkien osia

Rakennusten vesi- ja viemärilaitteistojen määräykset ovat keskeisessä roolissa turvallisen ja terveellisen asumisen varmistamisessa. Ympäristöministeriön asetus 1047/2017, joka tuli voimaan 1.1.2018, määrittelee suunnittelun, rakentamisen ja kunnossapidon vaatimukset, joilla ehkäistään vesivahinkoja ja varmistetaan puhtaan veden saanti.

Asetusta on päivitetty vuosina 2020 ja 2023 muun muassa EU:n juomavesidirektiivin mukaisesti. Lisäksi vuonna 2025 voimaan tullut uusi rakentamislaki on saattanut vaikuttaa vesi- ja viemärilaitteistoihin liittyviin lupakäytäntöihin.

Ympäristöministeriö antoi 22.12.2017 asetuksen rakennusten vesi- ja viemärilaitteistoista (1047/2017), jota on sittemmin muutettu vuosina 2020 ja 2023. Viimeisin muutos tuli voimaan 12.1.2023.

Se noudattaa pääosin nykyisiä määräyksiä. Tavoitteena on turvata puhdas vesi ja laitteiston turvallinen käyttö. Lisäksi halutaan estää vesivahingot ja vuodot, jotka voivat aiheuttaa kosteus- ja homevaurioita ja terveyshaittoja.

Asetus koskee uuden rakennuksen sekä kiinteistöllä sijaitsevien vesi- ja viemärilaitteistojen suunnittelua ja rakentamista. Lisäksi se koskee rakennuksen laajennusta ja kerrosalaan laskettavan tilan lisäämistä, korjaus- ja muutostyötä sekä käyttötarkoituksen muutosta. On hyvä muistaa, että kiinteistönomistajilla on vastuu vesi- ja viemärilaitteistojen kunnossapidosta ja lainmukaisuudesta.

Asetus korvasi

Asetus korvasi rakentamismääräyskokoelman osan D1 (kiinteistöjen vesi- ja viemärilaitteistot, 2007) ja siihen on tehty muutoksia vuosina 2020 ja 2023. Asetuksen tasolle on nostettu eräitä osan D1 tärkeitä ohjeita.

Uusi asetus sisältää pelkkiä määräyksiä, ja osa ohjeista siirretään opasaineistoihin.

Asetuksessa on täsmennyksiä, joilla varmennetaan laitteiston käyttövarmuutta ja -turvallisuutta.

Erityisalan työnjohtajan tulee varmistaa vesi- ja viemärilaitteiston käyttöönottoon liittyvät mittaukset ja tarkastukset. Rakennusvaiheen vastuuhenkilö vastaa siitä, että näiden toimien tekeminen ja suunnitelmanmukaisuus merkitään rakennustyön tarkastusasiakirjaan. Myös kiinteistönomistajilla on vastuu laitteistojen asianmukaisesta kunnossapidosta.

Rakennustuotteiden, kuten putkien, venttiileiden ja vesikalusteiden, vaatimukset määräytyvät osittain tuoteryhmäkohtaisissa asetuksissa ja osittain EU:n rakennusmateriaaliasetuksen mukaisesti. CE-merkinnällä varustetut tuotteet täyttävät EU:n vaatimukset.

Voimaantulo

Asetus rakennusten vesi- ja viemärilaitteistoista tuli voimaan 1.1.2018, ja siihen on tehty muutoksia, joista viimeisin tuli voimaan 12.1.2023.

Huomioithan, että 1.1.2025 voimaan tullut uusi rakentamislaki (MRL) ja sen nojalla annetut asetukset ovat saattaneet vaikuttaa myös vesi- ja viemärilaitteistoja koskeviin määräyksiin ja lupakäytäntöihin. On suositeltavaa tarkistaa ajantasaiset vaatimukset ja ohjeet aina ennen suunnittelu- tai rakennustöiden aloittamista.

Rakentaminen
suunnittelu
Kiinnostuitko? Tilaa ilmainen Rakentaja.fi-uutiskirje:

Sinua voisi kiinnostaa myös:

201312_37422.jpg
Hirrestä unelmiesi koti suunnittelupalvelun avulla
Moderni vai perinteinen? Valmiilta markkinoilta ei aina löydy juuri sitä omaa unelmien kotia –mikä silloin avuksi? Suunnittelupalvelun avulla saat luotua haaveidesi kodin yhdistelemällä eri malleja tai kokonaan oman ja täysin uniikin, juuri itsesi näköisen kodin. Haaveilu on siis sallittu.Suunnittelun lähtökohtana on yleensä omien yksilöllisten tarpeiden kartoitus. Perheen koko, harrastusten vaatimat tilatarpeet ja rakennuspaikan tuomat mahdollisuudet. Kun teet suunnittelusopimuksen Honka-myyjän luona, voit olla varma että perheesi koti on yksilöllinen ja tarpeitanne vastaava pitkäikäinen koti.Tutustu Honka-hirsitalojen laajaan valikoimaan
Lyyra-korttelin tiilijulkisivu
LYYRA – Hakaniemen uusi tiilikortteli
Hakaniemeen on rakenteilla uusi maamerkki, kolmen rakennuksen LYYRA-kortteli. Alueen viime vuosien lähes ainoat uudisrakennukset nousevat Siltasaarenkadun molemmin puolin aivan metron sisäänkäynnin viereen.
20209_66339.jpg
Onhan teillä huolehdittu jätevesien puhdistuksesta nykylain mukaisesti?
Suomi on tuhansien järvien maa ja saamme olla syystä ylpeitä laajoista vesistöistämme. Vesistöt eivät kuitenkaan pysy kunnossa, jos niistä ei huolehdita. Tähän liittyy olennaisesti myös jätevesien puhdistus sekä mökeillä että omakotitaloissa.
3044_418399157_2018328111143.jpg
Akkupesurilla peset paikasta riippumatta
Perinteinen verkkovirtaan liitettävä painepesuri on kätevä työkalu tehokkaaseen puhdistukseen. Pesukohteet eivät kuitenkaan aina sijaitse paikassa, jossa sähköä olisi saatavilla. Akkukäyttöinen Bosch Fontus-pesuri on kehitetty helppoon ja johdottamaan käyttöön. Voit ottaa pesurin mukaasi, missä sitä tarvitsetkin.
20197_58878.jpg
Helpotusta helteeseen - viilennystä ilmanvaihdolla
Kesähelle voi tuntua tukalalta, jos ilma sisätiloissa ei vaihdu riittävästi. Liikkuva raikas ilma tuo helpotusta ja esimerkiksi tuulettimen ilmavirta tuntuu miellyttävältä, vaikka se ei varsinaisesti viilennä lämpötilaa. Sen vaikutus perustuu ilman vaihtuvuuteen. Kun ihosta nouseva lämpö tarttuu liikkuvaan ilmaan, se saa olon tuntumaan viileämmältä. Ilmanvaihto ja ilmastointi ovat kuitenkin eri asioita. Kumpikin helpottaa oloa kesäkuumalla, mutta eri tavalla.
Rafi_kuvaa_ei_loytynyt_1200x675.jpg
Isännöinti- ja huoltotoimen organisointi
Toimenpiteet:Rakennus liitetään tilaajan olemassa olevaan isännöinti- ja huolto-toimeen.Vastuuhenkilöt:Isännöitsijä tai huollon johtajaDokumentit:Huolto-organisaatioHyväksyntä:Projektipäällikkö

Luetuimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton

Uusimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton