Ihastuttava pikkuinen aitta on valmis!
Viehättävä sisustus kruunaa aittamökin vaikka vierasmajaksi!

Ulkoa vaatimattoman ja mummonmökkimäisen aitan sisältä löytyy viehättävä vierasmaja!
Pieni piha-aitta on kuin pienoismalli perinteisestä mummonmökistä. Kohteen suunnittelussa ja toteutuksessa on haluttu tuoda esiin vanhan ajan nostalgisuus. Mökki on muodoltaan suorakaiteen muotoinen, perinteisyyttä lisää punamullan sävyinen puujulkisivu ja valkoiset koristelaudat. Tässä mökissä vieraat viihtyvät ja nukkuvat makeasti!
Selkeät tee se itse -ohjeet
Aitta rakennettiin kokonaisuudessaan Rakentaja.fi-teamin voimin. Mökin rakennusvaiheista on koottu Rakentaja.fi-sivustolle selkeät ohjeet, joiden avulla jokainen voi halutessaan rakentaa itselleen oman aitan, vierasmajan, varamökin tai mikä ikinä oma tarve onkaan.
Aittamökki on monikäyttöinen lisärakennus, jonka sisustuksen voi suunnitella aina käyttötarpeen mukaan. Esimerkkinä ollut aittamme haluttiin sisustaa hyvin romanttiseksi kahden hengen yöpymispaikaksi. Toisenlaisella tilajärjestelyllä ja sisustuksella aitta sopii tarkoitukseen kuin tarkoitukseen.

Aittamökin sisustus
Muhkea vuode upeine Ritarinkukka-silkkeineen täyttää varsinaisen huonetilan. Sivuilla korkeat ja kapeat lipastot toimivat yöpöytinä ja säilytyskalusteina. Tyyliin sopivat verhot antavat suojaa aamuauringon ensi säteiltä.

Sisäverhouksessa haluttiin leikitellä erilaisilla paneeleilla, näin saatiin samalla seiniin enemmän struktuuria. Ylhäälle ikkunoiden ja ulko-oven yläreunan korkeudelle kiinnitettiin hyllyt. Siellä voi säilyttää monenmoista pientä ja tarpeellista sekä sadepäivän lomalukemiset.
Värityksen saneli pitkälti aittamökkiin valitut upeat silkkitekstiilit. Sormipaneeli sai hopeanhohtoisen kuultavan pinnan Tikkurilan Taikamaalista. Lattiassa on todella aidon lankkulattian oloinen Upofloorin tammilaminaatti Tammi Legacy Tradition Quattro.


Jukka Rintala Designin loistokkaiden tekstiilien lisäksi vaatimattomaan vierasmökkiin luotiin hohdokkuutta muun muassa wc:n kruusatulla peilivalinnalla. Jokipiin Pellavan luonnollisen kauniit pellavapyyhkeet ja kaitaliina kuuluvat ehdottomasti tänne.



Sinua voisi kiinnostaa myös:

Pikkuinen piha-aitta tuo tilaa kesävieraille

Tee se itse –aitta, vaihe 3

Tee se itse –aitta, vaihe 2

Tee se itse –aitta, vaihe 4

Tee se itse -aitta, vaihe 1
