• Etusivu
  • Talo

Perustusten veden- ja radoneristämisjärjestelmä

Rakentajan toimitus
Päivitetty 28.08.2012
20122_29397.jpg

Maaperän kosteus, sulamisvedet ja sadevesi ovat esimerkkejä kosteudesta, jolle sokkeli on jatkuvasti alttiina. Siksi on tärkeää eristää sokkeli ulkoapäin tulevalta kosteudelta. Kun rakennat uutta taloa tai kunnostat vanhaa, varmista, että kaikki rakenteissa oleva ja niihin ajan myötä muodostuva kosteus pääsee poistumaan vahinkoa aiheuttamatta. Samalla turvaat itsellesi miellyttävän, viihtyisän ja terveellisen asuinilman.

20122_29398.jpg

Universal eristää ja kuivattaa sokkelin

Icopal Universal on vesitiivis ja luonnonystävällinen polypropyleenilevy, joka estää kosteuden tunkeutumisen sokkeliin. Samalla sen nystyräkuviointi jättää levyn ja seinän väliin riittävän ilmaraon, jonka ansiosta mahdollinen kosteus tiivistyy levyyn ja valuu sitä pitkin alas salaojiin. Materiaali on joustavaa ja se kestää suurimmankin maanpaineen. Asennus sujuu myös alhaisissa lämpötiloissa. Ainutlaatuinen urakuviointi helpottaa levyn leikkaamista sekä muotoilemista kulmissa ja reunoissa.

Universal-eristejärjestelmälle on myönnetty VTT:n sertifikaatti numero 170/02.

20122_29399.jpg

Asennustarvikkeet

Universal-järjestelmän kattavaan tarvikevalikoimaan kuuluu yläreunan peitelista, tulpalliset naulat betoni- ja harkkoperustuksille sekä erilliset tulpat poraproppuja ja naulaimia varten. Tulpat on muotoiltu levyn nystyröihin sopiviksi. Lisäksi järjestelmään kuuluu Radon/SokkeliPolar hitsattava kumibitumikermi sokkelin ja anturan yhtymäkohtaan.

Fonda Geoplex -salaojalevy

Fonda Geoplex 10 –salaojalevyä käytetään pihakansirakenteiden salaojituskerroksena sekä perusmuureissa. Tuotteen erinomaisen puristuslujuuden ansiosta veden virtausnopeus säilyy aina moitteettomana. Geoplex 10 –salaojalevy suojaa vedeneristyskermiä myös mekaaniselta rasitukselta.

Geoplex 10 -levy johtaa pinta- tai pohjaveden hallitusti salaojaputkeen tai pihakansirakenteissa salaojakaivoon. Vesi ohjautuu levyn vesitiivistä muoviosaa pitkin pois, joten vain pieni määrä vettä pääsee kosketukseen varsinaisen vedeneristeen kanssa. Samalla Geoplex 10 suojaa vedeneristystä mekaanisilta vaurioilta.

Levyn puristuslujuus on erittäin suuri johtuen nystyrälevyn kolmikerrosrakenteesta ja nystyröiden rakenteesta. Näin ollen levyn salaojitusominaisuudet säilyvät hyvin myös rasituksen alaisena.

Levyn pintaan hitsattu suodatinkangas erottaa mahdollisen maa-aineksen estäen levyn tukkeutumisen. Suodatinkankaan lujan kiinnityksen ansiosta se ei liu’u tai kuoriudu helposti irti levyn pinnasta ajan saatossakaan.

Geoplex 10 kestää maassa normaalisti esiintyvän kemiallisen rasituksen. Levy on helppo työstää myös matalissa lämpötiloissa.

20128_31967.jpg
20128_31968.jpg

Asennus

Geoplex 10 -levyä voidaan käyttää sekä vaaka- että pystysuuntaisesti asennettuna. Pihakansissa tai vastaavissa levy asennetaan vedeneristeen päälle ennen lämmöneristettä. Vaakasuuntaisesti asennettaessa suodatinkangas tulee ylöspäin. Pystysuuntaisesti esimerkiksi perusmuuriin asennettaessa suodatinkangas tulee ulospäin.

Levyt voidaan asentaa 60 mm limittäin siten, että kuitukangas peittää liitoskohdan. Hyötyleveys on tällöin 1,94 m. Vaihtoehtoisesti nystyrälevyt voidaan asentaa puskuun ja taittaa ylimääräinen suodatinkangaskaista (leveys 10 cm) limityskohdan päälle. Hyötyleveys on tällöin 2 m.

Avaimet käteen -kattoremontti taipidennä kattosi ikää pinnoituksella


Talo
materiaali
Kiinnostuitko? Tilaa ilmainen Rakentaja.fi-uutiskirje:

Sinua voisi kiinnostaa myös:

20099_18524.jpg
Monitoiminen oksasilppuri mukaan syystöihin
Pieneltäkin tontilta kertyy yllättävän paljon risuja, oksia, lehtiä ja vanhoja perennaversoja, jotka kannattaa hyödyntää. Aiemmin erilaiset materiaalit on pitänyt erotella; karkea puumainen materiaali ja vihreä sekä pehmeä materiaali on silputtu erikseen. Bosch on uudistanut oksasilppuri-mallistonsa: Innovatiivinen Turbine Cut -leikkuujärjestelmä soveltuu kaikenlaiselle puutarhasta saatavalle materiaalille. TC-oksasilppurit nostavat silppuamisen helppouden uudelle tasolle.
20149_40959.jpg
Uusi kotisi vesiputket hyvissä ajoin
Asiayhteydestä riippuen putkiremontti tarkoittaa joko pelkkien käyttövesiputkistojen vaihtamista rakenteita avaamatta, koko talotekniikan uusimista tai jotain siltä väliltä. Onnistunut putkiremontti vaatii suunnitelmallisuutta sekä riittävän aikaisen varautumisen: remontin aloittamisessa kannattaa olla mieluummin etuajassa kuin myöhässä. Täysi varmuus tulevan remontin laajuudesta saadaan vasta, kun rakenteet päästään avaamaan ja tarkistamaan tilanne.
201412_41860.jpg
Puukoulu 12- Lämpökäsitelty puu
Lämpöpuun käyttö on vielä varsin uusi asia, verrattaessa sitä puun käyttöön yleensä. Lämpöpuun käyttö kuitenkin lisääntyy jatkuvasti, tuotteen tarjonnan parantumisen ja uusien käyttökohteiden myötä. Lämpöpuuta käytetään lähinnä kosteusrasitukselle alttiissa kohteissa sekä erityisesti sisustustuotteena. Lämpökäsitellystä puusta voi kuulla käytettävän myös lempinimeä "suomalainen jalopuu".
20096_17556.jpg
Lakalta A-energialuokan kivitalo
Lakan Betoni Oy on vuonna 1965 perustettu suomalainen perheyritys, jonka kotipaikka on Joensuu. Tuotantolaitokset sijaitsevat Joensuussa, Lopella, Forssassa ja Jalasjärvellä. Yrityksen luottoluokitus on parhaassa AAA-luokassa. Lakka-kivitalot ovat erinomainen ratkaisu vastaamaan kiristyneisiin energiavaatimuksiin, sillä Minimienergia-toimitukseen sisältyvillä rakennusosilla on mahdollista rakentaa A-energialuokan kivitalo.
20224_77749.jpg
Kastellin uusi talokirja on ilmestynyt ‒ tilaa omasi!
Kastelli on ollut Suomen ostetuin talomerkki jo vuodesta 1994 lähtien. Kastelli-kotien arvostus kertoo rakentajien pitkäaikaisesta luottamuksesta sekä kestävästä tyytyväisyydestä Kastellin tuotteisiin ja palveluun. Kastellilla on satavuotiaan perheyrityksen historia ja aito intohimo tekemiseen. Talokirjassa esitellään kokojärjestyksessä suosituimmat talomallit 18:sta erilaisesta mallistosta.Talokirja antaa lukijalleen hyvät eväät suunniteltaessa unelmien kotia.
Nanoksi pinnoitus kuva 1
Nanopinnoite vanhaan kylpyhuoneeseen – katso video asennusvaiheesta
Helsinkiläisellä Vesa Meriläisellä on kodissaan 20 vuotta vanha kylpyhuone, johon tehtiin nanopinnoitus. Miten tilanteeseen päädyttiin, mitä asennusvaiheessa tehtiin ja mikä oli kesto? Lue kaikki tämä artikkelista!

Luetuimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton

Uusimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton