• Etusivu
  • LVI

Mökki kuin dynamo – loma-asuntokin saa energiaa auringosta

Rakentajan toimitus
Päivitetty 12.05.2025
20087_11867.jpg

Loma-asuntomessujen kohde 30: Kutukämppä

Kesämökkeily ei ole enää karua kärvistelyä ilman sähköä, sillä suurimmassa osassa Suomen mökeistä on sähköt. Energiantuotannon ympäristöystävällisyyteen kiinnitetään yhä useammin huomiota, ja moni mökkeilijä hankkiikin sähkönsä omavaraisesti esimerkiksi aurinkopaneeleilla. Millaisia järjestelmiä mökille on tarjolla, ja mihin niiden tehot riittävät? Yksi hyvä vaihtoehto on esitteillä Loma-asuntomessuilla Porissa.

- Suomalaiset ovat mökkikansaa. Maassamme on yhteensä puoli miljoonaa mökkiä, ja niillä vietetään aikaa kesien lisäksi myös talvisin. Mökkeilyä on perinteisesti pidetty askeettisena oleskeluna keskellä korpea, jossa ylimääräiset mukavuudet on saanut unohtaa. Yhä useammassa mökissä on kuitenkin nykyään sähköt mökkielämän helpotukseksi ja piristykseksi, kertoo Suomen Asuntomessujen kehitysjohtaja Oiva Hilden ja toteaa Porin loma-asuntomessujen 30 esiteltävän kohteen edustavan nimenomaan uudenlaista loma-asumisen ilmettä. Messuilla on haluttu nostaa esiin myös ekotehokkuus, josta sähköomavaraisuus on yksi vaihtoehto.

- Noin puolet suomalaisista mökeistä on liitetty valtakunnan verkkoon. Muissa ongelma ratkaistaan enenevissä määrin joko aurinkopaneeleilla tai hybridijärjestelmillä, joissa on sekä aurinko että tuuli, ja usein myös aggregaatti varmuuden vuoksi, kertoo muun muassa mökkien mukavuustuotteisiin erikoistuneen Sunwind Oy:n toimitusjohtaja Jari Holmberg.

Mökkeilijät kiinnittävät yhä useammin huomiota mökkinsä energiantuotannon ympäristöystävällisyyteen, mistä kertovat ekologisten järjestelmien kasvavat myyntiluvut. Esimerkiksi aurinkovoimaloita myydään vuosittain noin 3000.

- Oman kokemukseni mukaan päätöksen mökin energiajärjestelmästä tekee usein perheen naisväki. Ehkä naiset ovat kiinnostuneempia ekologisuudesta ja luonnonarvoista, tai sitten he haluavat mökille enemmän mukavuuksia kuin miehet, Holmberg pohtii.

Omavarainen energiajärjestelmä on toimiva ratkaisu silloin, jos mökkiä ei voida tai haluta liittää valtakunnan verkkoon. Sähköjen vetäminen mökille saattaa myös käydä turhan hankalaksi pitkien välimatkojen vuoksi.

Järjestelmän koko riippuu energian tarpeesta

Jari Holmbergin mukaan suomalaiset ovat kiinnostuneita ekologisesta energiasta, mutta eivät vielä tiedä aiheesta kovinkaan paljon. Yleisin harhaluulo on se, että aurinko- tai tuulivoimalla saisi tuotettua energiaa vain vähäiseen käyttöön. Ekojärjestelmien teho riittää hyvin, vaikka kesämökkien varustelutaso onkin noussut. Oman voimalan hankkinut mökkeilijä on sähköntuotannossaan omavarainen ja valtakunnan verkosta riippumaton.

- Hybridijärjestelmillä pystyy tuottamaan energiaa isoonkin tarpeeseen, vaikka yhtä paljon kuin kotona tarvitaan. Kyse on vain siitä, miten tehokas järjestelmä on kyseessä. Suurin järjestelmä, jonka olemme tehneet mittatilaustyönä, oli yli 20 kilowattia.

Holmberg luokittelee järjestelmät kolmeen tasoon sillä perusteella, mihin niiden tehot riittävät. Yleisimmin ostettuun järjestelmäkokoon voidaan kytkeä 1000-wattisia laitteita, kuten esimerkiksi mikro, kahvinkeitin ja pölynimuri. Valaistus, televisio ja painevesilinja voidaan kattaa pienemmällä järjestelmällä, jonka teho vastaa 6 amppeerin tasoa. Järeimmän, 16 amppeerin järjestelmän tehot puolestaan riittävät myös tiskikoneeseen ja pesukoneeseen.

- Mökkeilijän ei tarvitse opiskella elektroniikka-alan insinööriksi pystyäkseen ostamaan omaan mökkiinsä sopivan järjestelmän. Riittää, kun tietää, mihin laitteisiin energian pitäisi riittää. Järjestelmissä on aggregaatti varmuuden vuoksi, mutta jos voimala on mitoitettu oikein, sitä ei tarvita käytännössä lainkaan.

Omavaraiseen sähköntuottamiseen ja erilaisiin järjestelmiin voi tutustua esimerkiksi Porissa järjestettävillä Loma-asuntomessuilla, jossa Sunwind Oy esittelee omavaraisesti sähköä tuottavan mökin.

Yhteinen järjestelmä naapurin kanssa?

Omavaraista energiantuotantojärjestelmää ei tarvitse hankkia vain omalle mökille, vaan sen voi jakaa mökkinaapurin kanssa. Mökkien välimaastoon voidaan sijoittaa yhteinen voimala, josta energia siirretään eteenpäin.

- Yhteisen voimalan rakentaminen on ehdottoman järkevää, sillä se tulee myös edullisemmaksi kuin jos jokaiseen mökkiin hankitaan oma järjestelmä. Pitää kuitenkin muistaa, että jos mökkitonteilla on eri omistajat, energian siirtäminen tontin rajan yli vaatii luvan. Ongelman voi ratkaista esimerkiksi muodostamalla kiinteistöyhtiön, Sunwind Oy:n toimitusjohtaja Jari Holmberg vinkkaa.

Järjestelmien kustannukset riippuvat niiden tuottamasta tehosta. Pienimmän järjestelmän kustannukset pysyvät alle 3000 eurossa, mutta suurempien hinta nousee tehon myötä. Ostamisen jälkeen järjestelmästä ei koidu enää kustannuksia, vaan sen käyttö on maksutonta.

LVI
ekologisuus
Kiinnostuitko? Tilaa ilmainen Rakentaja.fi-uutiskirje:

Sinua voisi kiinnostaa myös:

20214_70218.jpg
Puun uudet pintakäsittelyt -innovaatiokilpailu: voittaja kehitti haastajan punamullalle
Siparila Oy:lle toteutetun hackathon-kilpailun voittajan kehittämä tuote on sinisoija, joka on soijatutkimukseen perustuva vaihtoehto punamullalle.
20208_66173.jpg
Miksi maalämpö yleistyy suurien kiinteistöjen lämmönlähteenä?
Alalla toimivat ovat havainneet viime vuosien aikana selkeän käänteen lämmitysmarkkinoilla. Maalämpöä kysytään ja asennetaan nyt enenevissä määrin myös kiinteistöihin. Kohteiksi käyvät niin hallit, liike- ja julkiskiinteistöt kuin asunto-osakeyhtiötkin.Suurin syy maalämpöjärjestelmien yleistymiseen kiinteistöissä on tietysti raha. Maalämpö on käyttökuluiltaan erittäin edullinen tapa lämmittää. Toinen, yhä yleisempi, syy on maalämmön ekologisuus. Vastuullisesti toimivat yritykset haluavat lämmittää toimitilansa uusiutuvalla, päästöttömällä energialla. Lisäksi maalämpö on vaivaton ja helppokäyttöinen valinta – automatiikka huolehtii optimaalisesta toiminnasta ja tarvittaessa järjestelmää voidaan myös etäohjata.
Pikku Finlandia on mäntyrakentamisen taidonnäyte. Kuvassa rakennus sisältäpäin.  – kuvaaja Mika Pollari
Pikku-Finlandia on männyn käytön taidonnäyte – Näin se syntyi
Finlandia-talossa käynnistettiin perusparannusurakka kuluvan vuoden alussa. Remontoitu kongressikeskus avautuu yleisölle noin 2,5 vuoden kuluttua. Tänä aikana toimintoja on siirretty Finlandia-talon eteen pikavauhdilla nousseeseen Pikku-Finlandiaan, joka on suunniteltu pienemmän mittaluokan tapahtumakeskukseksi.
20218_72029.jpg
Lohjan messutaloille tehtiin uudenlainen hiilijalanjälkimittaus - tutustu raportteihin
Lohjan asuntomessut ovat päättyneet, mutta messutalojen rakennusprojekteista toivotaan olevan hyötyä monelle tulevalle omakotitalorakentajalle. Taloille tehtiin koemielessä uudenlainen vähähiilisyyden arviointi.
minitalo talo varjon julkisivukuva. Mustalla laudalla vuorattu merikontin kokoinen ja muotoinen minitalo. Julkisivussa on yksi pitkä ja matala ikkuna
Arkkitehti Matti Kuittinen esittelee minitalon: Kurkista sisään Talo Varjoon
Talo Varjo on pieni omakotitalo, joka on rakennettu kierrätetyistä ja uusiokäytetyistä materiaaleista. Se on osa Tiny Homes -tutkimusprojektia, jota johtaa arkkitehti ja professori Matti Kuittinen. Kuittinen haluaa tutkimuksella osoittaa muun muassa, miten omakotiasuminen voidaan tehdä mahdollisimman vähäpäästöiseksi ja resurssitehokkaaksi. Haastattelussa Kuittinen kertoo näkemyksiään minitalo-konseptista sekä kiertotalouden lisääntyvästä tärkeydestä rakennusalalla.
Kuumailmapallot lentävät kauniin sinisellä taivaalla
Puhdasta ilmaa ilmastolle vaarallisen kaasun tilalle
Turvallinen, ilmastoystävällinen, tehokas, puhdas. Sellainen on Schneider Electricin kehittämä uusi tekniikka, jolla voidaan korvata ilmastolle haitallinen SF6-kaasu keskijänniteteknologiassa. Schneiderin ”Pure Air” teknologialla on merkittävä rooli ilmastonmuutoksen kampittamisessa. Lisäksi se on käyttäjälleen yhtä kätevä kuin vanhakin tekniikka.
Gyproc suunnittelijapalvelu mikael nyholm ja petri lindroos taustalla banneri
Suunnittelijan ja rakentajan tärkein työkalu: Gyproc Käsikirja
Rakennatko kestävästi ja turvallisesti? Vastaavatko suunnitellut rakenteet nykypäivää ja -maailmaa? Ovatko kohteet suunniteltu siten, että laatu ja kustannustehokkuus sekä turvalliset kestävät ratkaisut kohtaavat?Luotettavaa tietoa, testattuja ratkaisuja ja tuotteita, sertifikaatteja sekä pitkää kokemusta: tästähän se kaikki lähtee – Gyproc Käsikirjasta.
Sähköauton lataus Innohome tolppa.jpg
Älylatauksella voi vaikuttaa merkittävästi sähköauton latauksen hintaan
Sähköautoilu mielletään yhä helposti kalliiksi ratkaisuksi. Erityisesti mieltä askarruttavat latauskustannukset – onko sähköauton lataaminen järkyttävän kallista sähkön hinnan poukkoillessa? Miten latauskustannukset saadaan pysymään kurissa?
Sinisävyinen sisustus kattoa myöden. Sohvalla pieniä väripisteitä oranssia tyynyjen muodossa.
Ovatko värikkäät katot tulossa muotiin 2025?
Sisustussuunnittelussa on viime vuosina nähty rohkeita ja luovia ratkaisuja. Yksi tällaisista nousevista trendeistä ovat muuksi kuin valkoiseksi maalatut katot. Odottamaton, mutta vaikuttava sisustuselementti tuo huoneisiin persoonallisuutta, uudenlaista kiinnostavuutta sekä hyppysellisen draamaa.Voisiko tällaisen trendin toteuttaa myös omassa kodissa?
kaaviokuva veden liikkumisesta talon pohjarakenteissa
Kosteus, home ja tunkkainen ilma kellariin? Isodrän-levy on vastaus!
Kellari on monelle kotitaloudelle arvokas lisätila, mutta sen hyödyntäminen voi olla haasteellista, jos tilassa vallitsee kosteusongelmia. Kosteus, home ja huono ilmanlaatu ovat yleisiä ongelmia kellareissa, erityisesti vanhoissa rakennuksissa, ja ne voivat johtaa vakaviin rakenteellisiin vaurioihin sekä terveyshaittoihin. Kostea ympäristö edistää homeen ja sienikasvustojen muodostumista, mikä heikentää ilmanlaatua ja voi aiheuttaa allergisia reaktioita tai muita hengityselinsairauksia. Lisäksi kellarissa oleva ylimääräinen kosteus voi vahingoittaa rakenteita, kuten seiniä, lattioita ja varastoitavia tavaroita.Näistä syistä on tärkeää huolehtia kellarin kuivatuksesta, jotta tila pysyy terveellisenä, käyttökelpoisena ja energiatehokkaana. Tässä artikkelissa esittelemme Isodrän-levyn, joka tarjoaa nykyaikaisen ja kestävän ratkaisun kellarisi kuivatukseen ja lämmöneristykseen.
20087_11804.jpg
Eino Leinon päivä su 6.7.
Eino Leinon päivää juhlitaan vuosittain heinäkuun kuudentena päivänä hänen syntymäpäivänsä mukaan. Vuosi 2008 on Eino Leinon 130-vuotisjuhlavuosi.
Testissä Metabon jiirisaha KGS 254M.
Metabon jiirisahatestin tuloksia: Remonttimiehen arvio Metabo KGS 254M -jiirisahasta
Kutsu testaamaan Metabo KGS 216 M ja KGS 254 M -jiirisahoja houkutteli joukon alan harrastajia ja ammattilaisia, jotka kaikki olivat valmiita ottamaan mittaa näistä huippuluokan työkaluista. Testaajiksi valitut jakavat havaintonsa ja kertovat, miten Metabo KGS-jiirisahat ovat vastanneet heidän odotuksiinsa. Havainnoistaan kertoo nyt Joni Perämaa.Artikkelista löydät myös kutsun Metabo-konepäiville. Katso, missä voit osallistua.

Luetuimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton

Uusimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton