• Etusivu
  • Talo

Kiinnitä ilman ruuveja tai laastia

Rakentajan toimitus
Kaupallinen yhteistyö
Rakennuskemia Oy logoRakennuskemia Oy
Päivitetty 10.10.2024
20201_62202.jpg

Kiinnitä kipsilevyt seinään ilman saneerauslaastia tai ruuveja.

Pitäisi kiinnittää kipsilevyt seinään, etkä halua käyttää ruuveja tai saneerauslaastia. Pieni väliseinä harkoista, mutta juotosbetonia ei löydy mistään. Miten saisit jalkalistat kiinni tiiliseinään proppaamatta? Tuntuuko tutulta? Liimaaminen on varmasti käynyt mielessä, mutta ottaako se edes kiinni?

Kiinnityslaasti ja ruuvit ovat saaneet kilpailevan vaihtoehdon. Nopeasti kuivuva ja laajentumaton Tytan 60 sec liimavaahto saavuttaa alkutartuntalujuutensa jo 60 sekunnin jälkeen. Laajentumattomuus takaa liitettävien elementtien vakauden ja estää elementtien liikkumisen.

Liimattavia materiaaleja:

  • Kipsilevyt
  • Kevytbetoni
  • Betoni
  • Styroksi EPS
  • Finnfoam XPS
  • Puukuitulevyt
  • Lasi
  • Puu
  • PVC
  • Savi
  • Kattohuopa
  • Lattialaminaatti
  • Teräsohutlevyt polyesteripinnalla
  • Polyuretaanilämmöneristelevyt
<p data-block-key="kngrz">Kattorosetit kiinnittyvät nopealla alkutartunnalla</p>
Kattorosetit kiinnittyvät nopealla alkutartunnalla
<p data-block-key="iwyxk">Listat jäävät siisteiksi, kun liimaat ne paikoilleen</p>
Listat jäävät siisteiksi, kun liimaat ne paikoilleen
<p data-block-key="4wf5o">Metallisten kipsilevyrankojen kiinnitys sujuu kätevästi liimaamalla</p>
Metallisten kipsilevyrankojen kiinnitys sujuu kätevästi liimaamalla
<p data-block-key="4zenm">Tytan 60 seconds sopii ikkunapeltien kiinnitykseen</p>
Tytan 60 seconds sopii ikkunapeltien kiinnitykseen

Tytan 60 sec uretaanivaahdolla voidaan kiinnittää rakennus-ja kuitulevyt, ikkunalaudat, porrasaskelmat, sisustuselementit sekä seinäjaon alaohjauspuut; erityisesti lattialämmityskohteissa. Tytan 60 sec ei tarvitse primerointia kuin epätasaisille seinille. Vaahtomainen tuote pysyy myös pystypinnoilla.

20201_62209.jpg

Yleiset asennusohjeet

1. Liimavaahto levitetään liimattavan materiaalin pinnalle vanan paksuuden ollessa 20-30 mm.

2. Liimavaahdon levityksen jälkeen odotetaan vähintään 60 sekuntia. Elementtien yhteen liittämisen on tapahduttava alle kahdessa minuutissa.

3. Liitettyjen kappaleiden asentoa voidaan korjata kolmen minuutin ajan.

4. Liimauksen parantamiseksi suositellaan kontaktiliimausta (kiinni-auki-kiinni).

5. Tuote kuivaa ilmankosteuden vaikutuksesta – 60 sekunnin alkulujuus saavutetaan 50 % suhteellissa kosteudessa ja +23 asteen lämpötilassa.

Kipsilevyt ja puukuitulevyt: Puukuitulevyjen pinta hiotaan kevyesti tarvittessa. Uretaanivana levitetään kappaleen kehälle 5 cm:n päähän reunoilta sekä z-muotoisena vanana keskelle. Liiman pitää peittää 5 % levyn pinnasta.

Koriste-elementit: Uretaanivaahto levitetään pisteinä tai vanoina. Elementit kiinnitetään 60 sekunnin jälkeen. Kappale irrotetaan ja kiinnitetään uudelleen, jotta kuivuminen nopeutuisi.

Ikkunalaudat ja portaat: Asennuspinnan tai portaan pinnalle levitetään vähintään kaksi rinnakkaista vanaa 5 cm reunoilta.

EPS/XPS-eristelevyt ja -laatat: Uretaanivana levitetään 5 cm:n päähän reunoilta sekä tarvittaessa z-muotoisena keskelle levyä ja laattaa.

Kattojen korjaukset ja eristykset: Pinnat hiotaan liimauksen varmistamiseksi.

20196_58638.jpg
Uutta!Nyt Tytan 60 SEC Liimavaahto on saatavilla myös pillikäyttöisenä, joten et tarvitse annosteluun erillistä pistoolia.

Nopeasti liimaava PU-pistoolivaahto, katso video:

Rakennuskemia Oy
Talo
kiinnitys
liimat/massat
Kiinnostuitko? Tilaa ilmainen Rakentaja.fi-uutiskirje:

Sinua voisi kiinnostaa myös:

kuvassa seinärakoon on vedetty uretaanivaahtoa tiivisteeksi ja vieressä kolme tytan uretaanivaahtopulloa
Tytan polyuretaanivaahdot kaikkeen rakentamiseen
Polyuretaanivaahto soveltuu sekä uudis- että korjausrakentamiseen. Tytan PU-vaahtoja suositellaan moneen käyttöön rakentamisessa: asentamiseen, tiivistämiseen, täyttämiseen ja eristämiseen. Tytan PU-vaahdot ovat homesuojattuja, kestävät kosteutta eikä vaahto modernin kemiallisen koostumuksen ansiosta vaahto pääse valumaan suorilta pinnoilta. Lisäksi PU-vaahdot kestävät kylmää ja kuumaa (-60ºC - +100ºC). Kuivunutta vaahtoa voidaan leikata, hioa, päällystää tai maalata. Korkealuokkaiset Tytan PU -vaahdot on valmistettu ISO 9001: 2000 mukaan. Kovettuneen vaahdon tasalaatuisuus takaa erinomaisen kiinnittyvyyden useimmille rakennusmateriaaleille:tiilibetonilaasitpuulasimetallipolystyreenikova PVCkova PU-vaahto
miehet nostavat kipsilevyä kattoon
Kiinnitä rakennuslevyt liimavaahdolla
Levyjen kiinnitys seinille ja kattoon saattaa olla hankalaa - ruuvit putoilevat ja ruuviväännin painaa. Myös rakennusvaiheisten eristelevyjen esimerkiksi rossipohjalevyjen pitävä ja nopea kiinnittäminen askarruttaa. Uretaanivaahtoja työhön löytyy, mutta mikä niistä on luotettava ja pitää varmasti?
20235_81704.jpg
Silikoneista ja akryyleistä löytyy suuriakin laatueroja - ole tarkkana
Turhia hidasteita kiireisellä työmaalla. Silikoni kutistuu silmissä eikä tiivistäkään riittävästi. Akryylin levityksen jälkeen on odoteltava yli 24 tuntia, jotta pääsee maalaamaan värit päälle. Tässä vain pari esimerkkiä siitä, miten oikealla tuotevalinnalla voi työmaan valmistumista sekä nopeuttaa että varmistaa työn laadukkuuden. Aika on raksalla rahaa, mutta laadusta ei kannata tinkiä!
202111_73758.jpg
20 vuotta vanhan ilmanvaihtokoneen uusiminen - miksi ja miten se tehtiin?
Nykyisin lähes kaikki asuinrakennukset varustetaan lämmöntalteenottavalla koneellisella tulo- ja poistoilmanvaihdolla. Tämä rakennustapa alkoi yleistyä 1990-luvulla, kunnes 2000-luvun alussa siitä tuli käytännössä pakollinen uudisrakentamisessa. Lämmöntalteenotolla varustettu ilmanvaihtokone on edelleenkin paras tapa varmistaa terveellinen, toimiva ja energiaa säästävä ilmanvaihto. Mutta miksi moniin asuntoihin sitten vaihdetaan uusia ilmanvaihtokoneita vanhojen tilalle?
Koti pakettiin
Millainen talopaketti olisi sinun unelmiesi lahjapaketissa?
On kirpakka talviaamu ja sinulla on vapaapäivä. Kuinka ihana olisikaan käpertyä sohvan nurkkaan kahvikupposen kanssa nauttimaan takkatulen lempeästä lämmöstä ja kurkistella lattiaan asti ulottuvista ikkunoista, millaisia taideteoksia se pakkasukko onkaan luonut taas öiseen aikaan terassille ja istutuksien päälle. Nyt eletään jännittävää joulun aikaa ja jokaisen toivelistat alkavat täyttyä erilaisista unelmista ja toiveista. Mitäpä jos puhuttaisiinkin tällä kertaa elämän mittaisesta toiveesta, sinun unelmakodistasi?
Rafi_kuvaa_ei_loytynyt_1200x675.jpg
Vuokranantajan vaihtuminen
Vuokranantajalla on ilmoitusvelvollisuus, mikäli hänen hallintaoikeutensa huoneistoon päättyy.Pääsääntöisesti jos vuokranantajan oikeus hallita vuokrakohdetta vuokrakauden aikana siirtyy toiselle vapaaehtoisesti tai avio-oikeuden, naimaosan, testamentin tai perintöoikeuden kautta sitoo vuokrasopimus uutta omistajaa,1. jos vuokralainen on ennen luovutusta tai saantoa saanut huoneiston haltuunsa 2. jos luovutussopimukseen on otettu määräys vuokrasopimuksen pysyvyydestä 3. jos vuokraoikeuden pysyvyyden vakuudeksi on vahvistettu kiinnitysMikäli vuokrasopimukseen on tehty muutoksia tai lisäyksiä, mutta niitä ei ole asianmukaisesti merkitty vuokranantajan sopimuskappaleeseen, ei tällaiset ehdot ja lisäykset ole voimassa uutta vuokranantajaa kohtaan. Ne tulevat kuitenkin uutta vuokranantajaa sitoviksi, ellei hän kuukauden kuluessa niistä tiedon saatuaan ilmoita vuokralaiselle, ettei hän niitä hyväksy. Jollei muutoksia tai lisäyksiä hyväksytä, on vuokralaisella oikeus heti purkaa sopimus.Mikäli vuokrahuoneisto luovutetaan edelleen pakkohuutokaupassa tai ulosmitattuna, on uudelle omistajalla oikeus kuukauden kuluessa siitä, kun hän on saanut vuokrakohteen hallintaansa, irtisanoa vuokrasopimus.Samoin kuukauden määräaika vuokrasuhteen irtisanomiselle on myös sillä uudella omistajalla, joka on saanut kohteen haltuunsa lainvoimaisen moitekanteen tai yhtiöjärjestyksessä määrätyn lunastusoikeuden nojalla.Pakkohuutokauppaa, moitekannetta ja lunastusoikeutta koskevia säännöksiä ei sovelleta aravavuokrakohteisiin.Vuokranantajan muutoksesta on kirjallisesti ilmoitettava vuokralaiselle, muussa tapauksessa vuokralaisella on oikeus vedota suoritukseen, jonka hän on vuokranantajan muutoksen jälkeen suorittanut sopimuksen mukaiselle vuokranantajalle.Vuokralaisella on oikeus vahingonkorvaukseen, mikäli vuokrasopimus päättyy vuokranantajan vaihtumisen johdosta. Vastuussa on se vuokranantaja, joka vuokrasuhteen päättyessä on vastuussa vuokrasuhteen pysyvyydestä vuokralaista kohtaan. Mikäli vuokralainen on vuokrasopimusta tai sen lisäystä tai muutosta tehdessään tietoinen tai hänen olisi pitänyt olla tietoinen vuokrasuhteen päättymisperusteesta, ei hänelle ole oikeutta vaatia vahingonkorvausta.

Luetuimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton

Uusimmat

skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton
skeleton